О БРАНКУ, ОРЛОВИМА И ЈОШ ПОНЕЧЕМ
Након читања лектире Орлови рано лете, ученици шестог разреда имали су прилику да разговарају са Вулетом Журићем, писцем романа Република Ћопић, који је ове године ушао у најужи избор за НИН-ов роман године.
Роман представља својеврсну Ћопићеву духовну биографију, у којој Журић, говорећи о животу аутора чувених Орлова, креира топлу лирску слику човека који је својом неуништивом ведрином и духом осветлио најстрашније тренутке историје 20. века. Ђаци су слушали о Бранковом детињству, одрастању, писању и односу према лепом и страшном животу. Било је речи о Ћопићевим омиљеним јунацима, хумору, али и о читању и писању уопште.
Тако смо, 100 година након Ћопићевог рођења, обновили успомену на овог великог јунака многих детињстава, чије романе и приповетке са једнаким жаром и осмехом читају деца као и генерације њихових родитеља.