Ученици IV-3 наше школе у пратњи мајке ученице Ане Аалександре Гајић и учитељице Јелене Вукадиновић су 3. фебруара посетили и обишли Народну скупштину Републике Србије и Народну банку Србије у Београду.

 

Кустос Народне скупштине је ученицима одржала предавање о историјату зграде и о њеном значају за све грађане. Било им је интересантно да виде сале за заседање у којима народни посланици, председник, министри и инострани посетиоци- дипломате имају заседања и радне састанке. Овом приликом ученици су утврдили постојеће знање из наставног предмета природе и друштва о бирању народних посланика и самог предсетдника Републике Србије. Схватили су значај гласа сваког грађана као и улогу народних посланика у Народној скупштини. Инспирисани амбијентом и причом поставили су мноштво питања на које су им с’љубављу одговарале народна посланица и кустос. Уживели су се у улогу народног посланика, што се видело кроз одговоран став приликом постављања питања и примицања микрофона (баш као на телевизији). Ту је настало највише фотографија. И управо је то место одакле носе најлепше успомене.

 

Поред прелепих сала за заседање видели су и дипломатски салон, канцеларије посланичких клуобва, богату библиотеку и конференцијску салу у самом холу зграде.

 

У Музеју Народен банке ученици су могли да погледају изложбу „Новац на тлу Србије од најраније појаве до данас“. Заинтересовани ученици су слушали предавање о настанку новца и његовом развоју. Говорило се и о знаменитим Србима чији се ликови налазе на новчаницама данас. У овом специфичном едукативно-изложбеном центру ученици су могли да виде златне полуге и са великим задовољством искусили су интерактивне садржаје.

 

На крају ове посете ученици су добили сувенир за успомену. То их је посебно обрадовало и усрећило, јер се ради о новчаници са њиховим ликом, која има сиболичну номиналну вредност 1884. Број на новчаници ће ученици са сигурношћу упамтити као годину оснивања Народне банке под именом Привилегована народна банка Крањевине Србије.

 

Сигурни смо да ће ученици IV-3 доживљено искуство дуго памтити и чувати у најлепшем сећању.